paleontologie, zkameněliny, fosilie, sběratelství, pravěk
trilobiti, mamuti, dinousauři a mnoho dalších
pro zájemce i širokou veřejnost

Paleontologie.cz

Lokality pro začátečníky

Pozor! Tato stránka sice obsahuje paleontologické lokality vhodné pro začátečníky, ale pokud chce někdo začít s paleontologií je nejlépe začít pod vedením někoho zkušenějšího - například se zúčastnit nějaké exkurze pro veřejnost. Organizátor exkurze ví kde se co a jak sbírá a je schopen zájemcům poradit a pomoci. Pokud to však není možné je zde tato stránka:

Koněprusy, 30 km JZ od Prahy, okres Beroun

Na návštěvu této lokality doporučuji alespoň půl dne, v případě že pojedete ze vzdálenějších míst republiky den celý. Zároveň také můžete navštívit Koněpruské jeskyně, které se nachází v těsném sousedství lokality.

Co se týče sběru je lokalita sice chráněna, ale je povolen sběr ze suti a té které je tam mraky. Při sběru je dovoleno používat i kladívko. Z hlediska nálezů je tato lokalita jedna z nejbohatších. Sbírá se v opuštěném lomu pod jeskyněmi na jižním úpatí vrchu zvaného Zlatý kůň.

Jak na lokalitu?

Autem nebo veřejnou dopravou se dopravíte na Koněpruské jeskyně - popis cesty je k dispozici na stránkách jeskyní. Výchozím bodem bude parkoviště u jeskyní.

Pokud chcete navštívit jeskyně půjdete po asfaltové cestě směrem k jeskyním. Pokud půjdete na prohlídku jeskyní pak se u vchodu a východu z jeskyně budete pohybovat přímo nad lomem, ve kterém se zkameněliny sbírají. Můžete se také zkusit na konci prohlídky požádat průvodce, aby vám ukázal místo dole v lomu určené pro sběr zkamenělin.

Po prohlídce jeskyní se můžete vydat po naučné stezce Zlatý kůň, která vede od východu z jeskyní na vrchol Zlatého koně, dále pak na okraj dosud činného velkolomu Čertovy schody a přibližně po 700 metrech dojdete až na dno opuštěného Houbova lomu, kde je možné sbírat zkameněliny. Pokud nechcete na vrchol Zlatého koně, pak půjdete od východu z jeskyně podél západní hrany lomu dolů (po pár desítkách metrů se stejně napojíte na naučnou stezku).

Pokud nepůjdete na prohlídku jeskyní, pak mezi dvěma parkovišti (první větší pro automobily, druhé menší pro autobusy) odbočuje polní cesta jihozápadním směrem - po ní se vydáte a ta vás dovede do opuštěného Houbova lomu na jižním úpatí Zlatého koně (je to ten největší z lomů na jižním úpatí).

Mapa s vyznačením polohy lokality a přístupových cest
Panoramatický snímek Zlatého koně [PDF]
Foto cedule s informacmi o lokalitě

Co sbírat:

Samotná lokalita se nachází ve vápencích devonského stáří - tedy v době starších prvohor (410 milionů let). Tyto vápence pocházejí z okraje útesu - tzv. útesového osypu a nachází se zde velké množství zkamenělin. S největší pravděpodobností se podaří najít ramenonožce - což jsou mušličkám podobné organismy. Dále je možné najít zkameněliny plžů a při troše štěstí třeba i kousek trilobita.

Sběr je na této lokalitě povolen pouze v suti - je tedy zakázáno jakkoliv zasahovat do skal lomu! Sbírat zkameněliny je zde možné i bez kladívka, je jich tu opravdu hodně. I když je sběr na lokalitě povolen odnášejte pouze přiměřené množství materiálu - vyberte pár nejlepších kousků a zbytek ponechte v lomu.

Ukázky zkamenělin


ramenonožec


plž


zadeček trilobita


mechovka

Kalendář akcí:Novinky a zajímavosti

Pravěké omalovánky zdarma ke stažení - Stáhněte si zdarma orginální omalovánky pravěkých organismů. Dále zdarma ke stažení vystřihovánky trilobitů a hlavonožců.

Soutěž pro děti Můj kousek Země 2009 - Výtvarná soutěž o zajímavé ceny pro děti, mládež, třídy i celé školy zaměřená na paleontologii a geologii.

Také dinosauři umírali na rakovinu - Nový článek na serveru Osel.cz

Novinky a zajímavosti >


© Paleontologie.cz 2007 - 2023, Informace o www stránkách paleontologie.cz, Kontakt
Použití materiálů ze serveru paleontologie.cz je možné výhradně jen s prokazatelným písemným souhlasem příslušných autorů případně vykonavatelů práv.