paleontologie, zkameněliny, fosilie, sběratelství, pravěk
trilobiti, mamuti, dinousauři a mnoho dalších
pro zájemce i širokou veřejnost

Paleontologie.cz

Paleontologie.cz > Zkameněliny > Nalezli jste zkamenělinu?

Nalezli jste zkamenělinu?

Pokud se domníváte, že jste nalezli zkamenělinu, je v první řadě nejdůležitější zaznamenat nálezové okolnosti (pokud možno přesné místo a okolnosti nálezu) a nález ochránit před poškozením či zničením.

Pokud se domníváte, že jste nalezli zkamenělinu, neznamená to však, že jste skutečně nalezli zkamenělinu. Některé jiné útvary mohou vzbuzovat pocit, že se jedná o zkameněliny a naopak některé zkameněliny vůbec jako zkameněliny nevypadají. Zda-li se jedná o zkamenělinu (případně o jakou zkamenělinu se jedná) může zjistit paleontolog a to jak profesionální tak v některých jednodušších případech i amatérský (například někteří sběratelé).

Chcete-li zjistit zda-li je váš nález zkamenělinou můžete se obrátit s dotazem na odborníky. Nejlepší asi bude, pokud se s dotazem obrátíte například na nejbližší regionální muzeum, kde je k dispozici paleontolog případně geolog (či na jinou obdobnou regionální instituci). Dále se můžete obrátit na instituce zabývající se paleontologickým výzkumem.

Ukázky zkamenělin a "nezkamenělin"

Následující obrázky ilustrují co může a co nemusí být zkamenělinou - je však nutné je brát s rezervou, protože vzorky velmi podobné níže vyobrazeným zkamenělinám skutečnými zkamenělinami být nemusí a vzorky podobné níže vyobrazeným "nezkamenělinám" mohou být skutečnými zkamenělinami. Záleží na tom, zda-li se jedná o doklad existence nějakého organismu či se jedná o útvar vzniklý přirozenou cestou bez přispění organismů - v obouch případech mohou vzniknout velmi podobné útvary a posoudit zda-li se jedná o zkamenělinu musí příslušný specialista. Považujte tedy prosím následující obrázky jako ilustraci, že posouzení zda-li se jedná o zkamenělinu nemusí být vůbec jednoduché.

Toto jsou zkameněliny - vzorek obsahuje mnoho zkamenělých stop po prožírání usazenin. Na vzorku jsou slabě patrné "smouhy", které vytvořili pravěcí živočichové při prožírání usazenin na mořském dně.


Toto nejsou zkameněliny - jedná se o vysrážené minerály manganu z roztoků, které se dostaly do drobných puklinek v různých horninách. Keříčkovitý vzhled je dán postupným pronikáním roztoků uvnitř puklinek. Přesto mohou být některé skutečné zkameněliny rostlin velmi podobné. Odborník tyto případy dokáže rozpoznat.


Toto nejsou zkameněliny, tyto útvary vznikly přirozenou cestou účinky proudění. Někomu by se sice mohlo zdát, že se jedná o zkaměnělé stopy, které mohou vypadat velmi podobně, ale specialisté umí tyto případy rozlišit.


Toto nejsou zkameněliny, tyto útvary vznikly přirozenou cestou po uložení usazenin


Kalendář akcí:Novinky a zajímavosti

Pravěké omalovánky zdarma ke stažení - Stáhněte si zdarma orginální omalovánky pravěkých organismů. Dále zdarma ke stažení vystřihovánky trilobitů a hlavonožců.

Soutěž pro děti Můj kousek Země 2009 - Výtvarná soutěž o zajímavé ceny pro děti, mládež, třídy i celé školy zaměřená na paleontologii a geologii.

Také dinosauři umírali na rakovinu - Nový článek na serveru Osel.cz

Novinky a zajímavosti >


© Paleontologie.cz 2007 - 2023, Informace o www stránkách paleontologie.cz, Kontakt
Použití materiálů ze serveru paleontologie.cz je možné výhradně jen s prokazatelným písemným souhlasem příslušných autorů případně vykonavatelů práv.